Intepro ELR9080-170 Used for Sale Electronic DC Load, 80V, 170A
Used Intepro ELR9080-170 Programmable Electronic DC Load, 3.5kW/80V/170A
Order # ELR9080-170-USED
Mfg # ELR9080-170
call-regular 800-828-1470
Loading...
Loading...
  • Overview
  • Technical Resources
Order # ELR9080-170-USED | Mfg # ELR9080-170
Also Available:
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
Key Features of the ELR 9000 Programmable and Regenerative DC Load
  • Energy Recovery
    • Recover supplied DC energy into local or public grid
  • Function Generator
    • User profiles, true function generator
  • Parallel Connection
    • Master-slave bus for parallel connection
  • SCPI
    • SCPI command language supported
  • USB Connectivity
    • Extra USB port on the front for USB stick
  • Input Currents
    • Up to 510 A per chassis
  • Input Voltage
    • Up to 1500 V
  • Expandable
    • Up to 105 kW or more