Crystal Engineering NV-4AA-RTD100-3KPSI
Crystal NV-4AA-RTD100-3KPSI nVision Reference Recorder, Temperature Module (0.05% RDG)
Order # NV-4AA-RTD100-3KPSI
Mfg # NV-4AA-RTD100-3KPSI
call-regular 800-828-1470
Loading...
Loading...
  • Overview
  • Technical Resources
  • Accessories
Order # NV-4AA-RTD100-3KPSI | Mfg # NV-4AA-RTD100-3KPSI
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
  • Accurate enough to replace a deadweight tester
  • Rugged enough to sit in 3 feet of water
  • Portable enough to complete calibrations anywhere
  • Gauge / Absolute Pressure Datalogger to 15,000 psi / 1000 bar / 100MPa
  • Differential Pressure with up to 0.025% of reading accuracy
  • Switch, Voltage, Current, and Temperature
  • 500 000 data points - 10 readings per second from 2 modules
  • Shift everyday wear to replaceable CPF adapter
  • Displays live data graphically - no PC required
  • Connects to a PC to view live readings or export to tamper proof digital records
  • Compensates accuracy for temperature effects from -20 to 50°C
Technical Resources
Crystal NV-4AA-RTD100-3KPSI nVision Reference Recorder, Temperature Module (0.05% RDG) Accessories
checkbox-empty
checkbox-checked
Crystal Engineering 3985 Protective Boot for the nVision Pressure Recorder
checkbox-empty
checkbox-checked
Crystal 4947 20m USB Active Extension Cable for nVision
Crystal 3952 MA20 Module Test Lead Set
Crystal 4623-3 RTD100/385, 3-Wire, Class B Probe 4"x 3/16"
Crystal 4623-5 Meter Cable, 26.2' with 3-wire 100ohm RTD, Class B