Tektronix P6139B-PK10 10-Pack of Passive Probe; 10X 500 MHz passive voltage probe
Order # P6139B-PK10
Mfg # P6139B-PK10
call-regular 800-828-1470
Loading...
Loading...
  • Overview
Order # P6139B-PK10 | Mfg # P6139B-PK10
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
The P6139B from Tektronix is a 500MHz general purpose passive probe with TekProbe I interface. It is a high bandwidth and high impedance passive voltage probe with 10Mohm input resistance. The P6139B features small probe head and sharp tipthat makes it easier to probe dense circuitry. Integrated oscilloscope and probe measurement systems feature intelligent communication that automatically scales and adjusts units on oscilloscope display.
  • 500 MHz Probe Bandwidth
  • Large Input Impedance at the Probe Tip (10 MΩ, 8pF)
  • 10X Attenuation Factor
  • 300 V CAT II Input Voltage
  • Compact Probe Head for Probing Small Geometry Circuit Elements
  • Small Probe Body for Enhanced Visibility to the Device-Under-Test
  • Replaceable Probe Tip Cartridges
  • Large Accessory Set for Versatile Connectivity
  • P6139B features the TekProbe Interface for Direct BNC Connection for Oscilloscopes with 1 MΩ Inputs
  • For a Compensation Range of 16 pF to 22 pF, please refer to the Tektronix P5050B
  • Bandwidth: 500 MHz
  • Attenuation: 10x
  • Compensation Range: 8 pF to 18 pF
  • Input Impedance at the Probe Tip: 10 MΩ, 8 pF
  • Dynamic Range: 300 V CAT II