GW Instek PSW160-14.4
GW Instek PSW 160-14.4 720W Multi-Range Programmable Switching D.C. Power Supply
Order # PSW160-14.4
Mfg # PSW 160-14.4
call-regular 800-828-1470
Loading...
Loading...
  • Overview
  • Technical Resources
Order # PSW160-14.4 | Mfg # PSW 160-14.4
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
  • Voltage Rating: 30V/80V/160V/250V/800V, Output Power Rating: 360W ~ 1080W
  • Constant Power Output for Multiple Range (V&I) Operation
  • CV/CC Priority; Particularly Suitable for the Battery and LED Industry
  • Adjustable Slew Rate
  • Series Operation: Up to 2 units (30V, 80V, 160V models only)
  • Parallel Operation: Up to 3 units
  • High Efficiency and High Power Density
  • 1/2, 1/3, 1/6 Rack Mount Size Design (EIA/JIS Standard) for 360W/720W/1080W