Fluke 789/IR3000 789 Process Meter and IR3000 adapter Bundle Package
Order # 789/IR3000
Mfg # 4740393
call-regular 800-828-1470
Loading...
Loading...
  • Overview
  • Technical Resources
  • Specifications
  • Accessories
Order # 789/IR3000 | Mfg # 4740393
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Bundle Highlights
Fluke 789 Features
  • 24 V loop power supply
  • HART mode setting with loop power (adds 250 ohm resistor)
  • 100% larger dual display
  • 1200 ohm drive capability on mA source
  • Enhanced backlight with two brightness settings
  • Improved battery power with four AA batteries
  • 0-100% mA Span Check buttons to toggle between 4 and 20 mA
  • Infrared I/O serial port compatible with FlukeView Forms
  • V 2.1 Software (available Feb. 2003)
  • 5 V dc measurement capability on the 4 V dc range for precise 1-5 V measurements
  • Externally accessible fuses for easy replacement
  • DMM designed to meet 1000 V IEC 1010 Cat III standards
  • Precision 1000 V, 440 mA digital multimeter
  • Measure ac and dc volts
  • AC and dc voltage accuracy: 0.05 % dc current accuracy, 1 uA resolution to 30 mA
  • Simultaneous mA and % of scale readout
  • True-rms ac voltage measurement
  • Frequency measurement to 20 kHz
  • Min/Max/Average/Hold/Relative modes
  • Diode Test and Continuity Beeper
  • 20 mA dc current source / loop calibrator / simulator
  • Manual Step (100 %, 25 %, Coarse, Fine) plus Auto Step and Auto Ramp
  • Externally accessible battery for easy battery changes V overload protection on V, ohms, frequency, mA (backed-up by 440 mA 1000 V fuse)
  • Process Meter
Fluke 789 Includes
  • TL71 Premium Test Lead Set
  • AC72 Alligator Clips
  • Four AA alkaline batteries (installed)
  • Users Manual
  • Quick Reference Guide
Fluke ir3000FC Features
  • Fits over the IR port of your existing Fluke Tools
  • Upgradeable by USB
Technical Resources
Fluke 789 ProcessMeter
Specifications
Fluke 789 Specifications
Current measurement Range 0-1 A AC or DC
Resolution 1 mA
Accuracy 0.2% + 2 LSD (DC)
Range 0-30 mA
Resolution 0.001 mA
Accuracy 0.05% + 2 lSD
Current sourcing Range 0-20 mA or 4-20 mA
Resolution 0.05% of span
Drive capability 24 V Compliance or 1200 Ω @ 20 mA
Frequency to 19.999 kHz, 0.005% + 1 LSD
Continuity Beeps for resistance < 100 Ω
Voltage measurement Range 0-1000 V AC (true-rms) or DC
Resolution 0.1 mV to 1.0 V
Accuracy 0.1% Rdg + 1 LSD (VDC)
Resistance measurement to 40 MΩ, 0.2% + 1 LSD
Diode test 2.0 V shoes diode voltage drop
Display current and % of span Yes
Auto Step, Auto Ramp Yes
Environmental Specifications
Operating temperature -20°C to 55°C
Storage temperature -40°C to 60°C
Humidity (without condensation) 95% up to 30°C
75% up to 40°C
45% up to 50°C
35% up to 55°C
Temperature coefficient 0.05 x (specified accuracy) per °C (for temperatures < 18°C or > 28°C)
Safety Specifications
Overvoltage category IEC 1010-1 CAT III 1000 V
IEC 1010-1 CAT IV 600 V
Maximum voltage 1000 V RMS
Mechanical and General Specifications
Size (H x W x L) 50 x 100 x 203 mm (1.25 x 3.41 x 7.35 in)
Weight 610 g (1.6 lbs)
Batteries 4 AA alkaline batteries
Warranty 3 years
Battery life 140 hours typical (measurement), 10 hours typical (sourcing 20 mA)
Shock and vibration Random, 2 g, 5-500 Hz
1 meter drop test
Fluke 789/IR3000 789 Process Meter and IR3000 adapter Bundle Package Accessories
checkbox-empty
checkbox-checked
Fluke TL175 TwistGuard Test Leads
View details external-link
checkbox-empty
checkbox-checked
Fluke TL220
Fluke C125
Fluke i1010
Fluke i410
Fluke I410 AC/DC Clamp-on Current Probe, 400A