Pelican Products IM2750-20001
Pelican Products IM2750-20001
Order # IM2750-20001
Mfg # IM2750-20001
call-regular 800-828-1470
Loading...
Loading...
  • Overview
Pelican Products IM2750-20001
Order # IM2750-20001 | Mfg # IM2750-20001
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
  • Four Press & Pull Latches
  • Guaranteed For Life
  • Watertight
  • Two Padlockable Hasps
  • Three Double-layered, Soft-grip Handles
  • Vortex® Valve
  • In-line Wheels
  • Flush Powerful Hinges
  • Telescoping Handle
  • Lightweight Strong HPX® Resin
  • INTERIOR (L X W X D) 22.00" x 17.00" x 12.70" (55.9 x 43.2 x 32.3 cm)
  • EXTERIOR (L X W X D) 24.60" x 19.70" x 14.40" (62.5 x 50 x 36.6 cm)
  • LID DEPTH: 2.00" (5.1 cm)
  • BOTTOM DEPTH: 10.70" (27.2 cm)
  • TOTAL DEPTH: 12.7" (32.3 cm)