MadgeTech RFCURRENT2000A-20MA Wireless 20mA Current Data Logger with LCD
MadgeTech RFCURRENT2000A-20MA
Order # RFCURRENT2000A-20MA
Mfg # 901397-00
call-regular 800-828-1470
Loading...
Loading...
  • Overview
  • Technical Resources
  • Specifications
MadgeTech RFCURRENT2000A-20MA
Order # RFCURRENT2000A-20MA | Mfg # 901397-00
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
Wireless 20mA Current Data Logger with LCD
The RFCurrent2000A is a wireless DC current data logger. Includes standard calibration certificate.
  • Digital Display
  • Continuous Monitoring
  • Available in 3 Measurement Ranges
The RFCurrent2000A is a wireless DC current data logger available in three ranges: 20 mA, ±160 mA and ±3 A. The data logger can connect directly to low-level DC current sources and can also be interfaced with a wide range of current output sensors such as flow meters, pH transmitters and more.
This device features an LCD screen which provides instant access to current readings, minimum, maximum and average statistics. Equipped with user-programmable alarms, the RFCurrent2000A will alert or notify users via email or text when thresholds are breached, allowing users to take immediate action.
The RFCurrent2000A is compatible with the latest MadgeTech 4 Software making starting, stopping, and downloading simple and easy. Graphical, tabular, and summary data is provided for analysis and can be viewed as customizable engineering units.
The RFCurrent2000A is also MadgeTech Cloud Services ready, providing users the ability to monitor real-time data remotely on any internet enabled device, from anywhere in the world.
Technical Resources
Specifications
Memory 32,256 readings
Reading Rate 1 reading every second up to 1 reading every 24 hours
Baud Rate 250,000
Channels 1
LED Indicators Green, Blue & Red
Battery Life 4 years typical at a 15 minute reading rate
Material ABS plastic
Dimensions 20 mA & 3 A: 3.19 in x 3.5 in x 0.95 in (80.9 mm x 88.9 mm x 24.1 mm) - Data logger only
160 mA: 3.17 in x 3.5 in x 0.95 in (80.5 mm x 88.9 mm x 24.1 mm) - Data logger only
IP Rating IP22
Operating Environment -20 °C to +60 °C (-4 °F to +140 °F), 0 %RH to 95 %RH non-condensing
Required Interface Package RFC1000 (wireless); USB to Mini USB Cable
Approvals US (FCC), CA (IC), CE, South Korea (KCC), China (CMIIT), Japan (LCIE)
Current Range 20 mA: -2 mA to 30 mA
±160 mA: ±160 mA
±3 A: ±3 A
Max Voltage: Inputs & Ground 0 to 3 V
Current Resolution 20 mA: 0.5 ?A
±160 mA: 5 ?A
±3 A: 100 ?A
Current Calibrate Accuracy 20 mA, 160 mA: ±0.05 %FSR, 3 A: ±0.15 %FSR
Current Input Impedance 20 mA: 10 Ω, ±1%
±160 mA: 1 Ω, ±1%
±3 A: <0.05 Ω
RF Carrier Frequency 2.45 GHz IEEE 802.15.4 ultra-low power MadgeNET Wireless Transceiver with fully by-directional communication.