MadgeTech HITEMP140-5.25-TD 140C Temp Data Logger with a 5.25" transitional dia probe
MadgeTech HITEMP140-5.25-TD
Order # HITEMP140-5-25-TD
Mfg # 900180-00
call-regular 800-828-1470
Loading...
Loading...
  • Overview
  • Technical Resources
  • Specifications
MadgeTech HITEMP140-5.25-TD
Order # HITEMP140-5-25-TD | Mfg # 900180-00
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
140 °C Temperature Data Logger with a 5.25" transitional diameter probe
  • Submersible
  • Available in Various Probe Lengths & Styles
  • Measures Temperatures from -40 °C to +140 °C
Technical Resources
Specifications
Memory 65,536 readings
Reading Rate 1 reading every second up to 1 reading every 24 hours
Baud Rate 125,000
Battery Life 2 years typical (1 minute reading rate)
User Replaceable Battery
Material 316 Stainless Steel
HiTemp 140 Rigid and Rigid Transitional Diameter Dimensions HiTemp140-1 Body: 1.55 in x 0.97 in dia. (40 mm x 25 mm dia.)
Probe: 1 in x 0.125 in dia. (0.188 in transitional dia.) 25 mm x 3.2 mm dia. (4.8 mm transitional dia.)
Body (for 2 in, 5.25 in, 7 in;): 1.75 in x 0.97 in dia. (45 mm x 25 mm dia.)
HiTemp140-2: 2.0 in x 0.188 in dia. (51 mm x 4.8 mm)
HiTemp140-2-TD: 2.0 in x 0.125 in dia. (0.188 in transitional dia.) (51 mm x 3.2 mm dia. (4.8 mm transitional dia.)
HiTemp140-5.25: 5.25 in x 0.188 in dia. (134 mm x 4.8 mm)
HiTemp140-5.25-TD: 5.25 in x 0.125 in dia. (0.188 in transitional dia.) (134 mm x 3.2 mm dia. (4.8 mm transitional dia.)
HiTemp140-7: 7.0 in x 0.188 in dia. (178 mm x 4.8 mm dia.)
HiTemp140 Fast Response Probe Dimensions Body: 1.89 in x 0.97 in x 0.97 in (48.1 mm x 24.6 mm x 24.6 mm)
Probe: 1.75 in x 0.0625 in dia. (0.188 in transitional dia.) (44.5 mm x 1.59 mm (4.78 mm Transitional dia.))
Key Ring End Cap Key ring replaces standard bottom
Thru-hole: 0.150"