Fluke 729 150G FC Automatic Pressure Calibrator, 150 PSI (10 BAR) with Fluke Connect
Order # 729-150G-FC
Mfg # 4856894
call-regular 800-828-1470
Loading...
Loading...
  • Overview
  • Technical Resources
  • Accessories
Order # 729-150G-FC | Mfg # 4856894
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
  • Automatic pressure generation and regulation to 150 psi
  • Easily document the process using onboard test templates
  • Automatic internal fine-pressure adjustment
  • Measure, source and simulate 4 to 20 mA signals
  • 24V loop power for powering transmitters for tests
  • Bright dual/triple-channel color graphical display
  • HART communication for testing HART smart transmitters
  • Built in leak testing for verifying test setups for leakage
  • Rugged portable design with standard 3-year warranty
  • Fluke Connect® App compatibility
  • Measure temperature with optional 720RTD probe
  • Measure Vdc for testing 1 V dc to 5 V dc output transmitters
  • Compatible with 700 Series and 750 Series pressure modules
  • Upload documented test results to DPCTrack2â„¢ Calibration Management Software
  • Innovative semi-rigid carrying case designed for field work
Each Unit Includes
  • calibrator with wireless communication
  • soft case
  • stackable test leads
  • AC280 hook clips
  • alligator clips
  • test probes
  • magnetic
  • hanger kit
  • carrying strap
  • wireless adapter
  • quick start guide
  • safety sheet
  • power supply
  • rechargeable battery (installed)
  • hose kit with push fit adapters
  • hanging clip
  • USB cable
  • 1/8 in FNPT to 1/4 in FNPT adapter
  • 1/8 in FNPT to F-M20 adapter
  • 1/8 in FNPT to 1/4 in FBSP adapter
  • PTFE tape
  • (2) sintered filters
  • water trap drain
  • valve tuning hoses
Webinars
Differential Pressure Meter Gas Custody Transfer Calibration Webinar with Fluke
Technical Resources
Fluke 729 150G FC Automatic Pressure Calibrator, 150 PSI (10 BAR) with Fluke Connect Accessories