Crystal WT500PSI-1500 8.5 inch Panel Mount Gauge, 500 PSI
Order # WT500PSI-1500
Mfg # WT500PSI-1500
call-regular 800-828-1470
Loading...
Loading...
  • Overview
  • Technical Resources
  • Accessories
Order # WT500PSI-1500 | Mfg # WT500PSI-1500
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
  • For an 8.5” Panel Mount Gauge
  • 0.1% of Reading Accuracy
  • Batteries and Digital Communications are Accessible from the Front
  • Rugged "Wally Box" Gauge can Withstand Dropping and Accidental Overpressurization
  • Optional Pressure Datalogging Capability
Each Unit Includes
  • A2LA Calibration Certificate
Technical Resources
Crystal WT500PSI-1500 8.5 inch Panel Mount Gauge, 500 PSI Accessories