Starrett C635E-150 55968
Starrett C635E-150 55968
Order # C635E-150
Mfg # 55968
call-regular 800-828-1470
Save 5%
Loading...
Loading...
  • Overview
Starrett C635E-150 55968
Order # C635E-150 | Mfg # 55968
Save 5%
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Features
  • Spring-Tempered
  • Satin chrome finish
  • End Graduations
  • Rules with double row of inch figures, and each edge represents the bottom edge reading left to right (rules 1" and wider)
  • Specifications
  • Length (mm): 150mm
  • Graduation Type: 35E
  • Graduations: mm and 1/2mm Both Sides; mm on Both Ends One Side
  • Finish: Satin Chrome
  • Construction: Spring-Tempered Steel
  • Thickness (mm): 1.2mm
  • Width (mm): 19mm