Ralston Instruments QTHA-MTB0-12MM 12mm Tube Fitting x Male Quick- Test,No Check-Valve,Brass
Ralston Instruments QTHA-MTB0-12MM 12mm Tube Fitting x Male Quick- Test, No Check-Valve, Brass adapter
Order # QTHA-MTB0-12MM
Mfg # QTHA-MTB0-12MM
call-regular 800-828-1470
Save 1%
Loading...
Loading...
  • Overview
  • Specifications
Order # QTHA-MTB0-12MM | Mfg # QTHA-MTB0-12MM
Save 1%
Made In The USA
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
Specifications
Length 1.7 in / 44 mm
Width 1 in / 26 mm
Country of origin USA
Materials Brass
Max Operating Temperature 225 °F / 105 °C
Max Pressure 5000 PSI / 350 bar / 35 MPa
Max Vacuum 0 InHg / 0.0 kPa
Seal Materials Buna-N
End 1 Connector 12 mm Male Tube Fitting