PROCISION TCL-1003-C Milligram Balance, 1000g x 1mg w/Calibration Certificate
PROCISION TCL-1003-C
Order # TCL-1003-C
Mfg # TCL-1003
call-regular 800-828-1470
Save 32%
Loading...
Loading...
  • Overview
  • Technical Resources
  • Specifications
  • Accessories
PROCISION TCL-1003-C
Order # TCL-1003-C | Mfg # TCL-1003
Save 32%
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
  • Max Capacity: 1000g
  • Readability: 1 mg
  • Repeatability (5% Max): 0.05 mg
  • Repeatability (Max): 1.5mg
  • Linearity: +/-3 mg
  • Stabilization Time: 2 s
  • Unit Dimensions: 333 x 206 x 100 mm (13.1 x 8.1 x 3.9in)
  • Weighing Pan Dimensions: 128 x 128mm