Megger DLRO10HDX Digital Low Resistance Ohmmeter
Megger DLRO-10HDX Digital Low Resistance Ohmmeter, No Lead Set
Order # DLRO-10HDX
Mfg # 1008-052
call-regular 800-828-1470
Save 1%
  • Accessories
Order # DLRO-10HDX | Mfg # 1008-052
Save 1%
Product Highlights
These units are powered from either rechargeable battery or mains power making it suitable for continuous testing in production line/repetitive use environments. Rotary switch controls are simple and easy to operate in all weather conditions and with gloved hands. A large, clear, backlit LCD display is easy to read from a distance. The DLRO10HDX provides significantly enhanced compliance and is capable of delivering 10 A into measurements up to 250 mΩ and 1 A into measurements up to 2.5 Ω. The duration of each test may be up to 60 seconds.
The DLRO10HDX is rated CAT III 300 V provided the optional terminal cover is fitted to the instrument. Details of which can be found in the ordering information panel of this data sheet. The DLRO10HDX provides five test modes each of which is selected through a simple rotary control on the Mode selection rotary switch. All memory functions, delete, download to PowerDB and recalling test results are also accessible via the Range Selection rotary switch. A simple control panel enables easy navigation for configuration settings.
  • NEW Onboard memory storage for test results up to 200 records (HDX only)
  • Download to PowerDB
  • NEW interchangeable test lead terminations
  • High or low output power selection for condition diagnosis
  • Operates from battery or AC mains supply
  • Protected to 600 V without blowing a fuse, test lead live voltage warning light
  • Heavy duty case: IP 65 lid closed, IP54 operational
  • Simple rotary switch selection of five test modes, including auto start on connection
  • Rugged case well suited to transportation with shoulder strap and lead set pouch
  • Removable lid facilitates easy test lead connection
  • Large, clear LCD display with backlight and contrast adjustment
  • Auto power off function conserves battery
Technical Resources
Megger DLRO-10HDX Digital Low Resistance Ohmmeter, No Lead Set Accessories
checkbox-empty
checkbox-checked
Megger 249000 Calibration Shunt, 10 ohm
checkbox-empty
checkbox-checked
Megger 249001 Calibration Shunt, 1 ohm
Megger 249002 Calibration Shunt, 0.1ohm
Megger 249003 Calibration Shunt, 0.01ohm
Megger IAK Industrial Application Lead Kit CAT III, with Terminal Cover
Megger 242011-7 Pair of test leads for 247000, 247001, 247002 DLROs
Megger 242011-18 Test Leads for 247000, 247001, 247002 DLROs
Megger 242011-30 Duplex Hand Spike Assembly, 30'
Megger 242002-7 Heavy Duty Duplex Handspikes, (2)
Megger 242002-18 18' Heavy Duty Fixed Hand Spikes
Megger 242002-30 Duplex Test Leads, Heavy Duty Fixed Point Hand Spikes, 10A, 30'
Megger 242004-7 Heavy Duty C-Clamps, 2" (5cm) 7' (2m), 10A max
Megger 242004-18 Duplex Test Lead with Heavy Duty C-Clamp for DLROs, 18'
Megger 242004-30 2" Duplex Test Leads
Megger 242003-7 Replaceable Needle Points
Megger 241005-7 Duplex Test Leads, 0.5" Kelvin Clips, Gold Plated, 10A, 7'
Megger 242005-7 Kelvin Clip/Cable Assembly for 247000, 247001, 247002 DLROs
Megger 242006-7 Kelvin Clip for 247000, 247001, 247002 DLROs
Megger 242006-18 1.5" (4 cm) Kelvin Clips
Megger 242006-30 Duplex Test Leads 30', 1.5" Kelvin Clips