Megger DLRO10HD Digital Low Resistance Ohmmeter, 10-Amp
Order # DLRO-10HD
Mfg # 1006-603
call-regular 800-828-1470
Loading...
Loading...
  • Overview
  • Technical Resources
  • Accessories
Order # DLRO-10HD | Mfg # 1006-603
Also Available:
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States and Canada only.
Overview
Product Highlights
The heavy duty DLRO10HD and DLRO10HDX digital low resistance ohmmeters can deliver a 10 A current into circuits up to 250 mΩ and 1 A into circuits up to 2.5 Ω. The duration of each test can be up to 60 seconds, reducing the time required for cooling. These units have a high and low output power selection for condition diagnosis.
The DLRO10HDX has some additional abilities over the DLRO10HD. It is rated CAT III 300 V (as long as the optional terminal cover is fitted to the instrument) and comes with onboard memory storage for up to 200 test results. The memory functions: ‘delete’, ‘download to PowerDB’, and ‘recalling test results’ are also accessible via the range selection rotary switch on this model.
  • High or low output power selection for condition diagnosis
  • Rechargeable battery or line power supply, continuous operation, even with dead battery
  • 10 A for 60 seconds, less time waiting to cool, great for charging inductance
  • High input protection to 600 V, inadvertent connection to line or UPS voltage will not blow a fuse
  • Heavy duty case: IP 65 lid closed, IP54 operational (battery operation only)
Each Unit Includes
  • DH4 duplex handspike 1.2m
  • Test lead pouch (lid mounted)
  • DLRO10HD user guide CD
  • Warranty book
Technical Resources
Megger DLRO10HD Digital Low Resistance Ohmmeter, 10-Amp Accessories
checkbox-empty
checkbox-checked
Megger 249001 Calibration Shunt, 1 ohm
checkbox-empty
checkbox-checked
Megger 249002 Calibration Shunt, 0.1ohm
Megger 249003 Calibration Shunt, 0.01ohm
Megger IAK Industrial Application Lead Kit CAT III, with Terminal Cover
Megger 242011-7 Pair of test leads for 247000, 247001, 247002 DLROs
Megger 242011-18 Test Leads for 247000, 247001, 247002 DLROs
Megger 242011-30 Duplex Hand Spike Assembly, 30'
Megger 242002-7 Heavy Duty Duplex Handspikes, (2)
Megger 242002-18 18' Heavy Duty Fixed Hand Spikes
Megger 242002-30 Duplex Test Leads, Heavy Duty Fixed Point Hand Spikes, 10A, 30'
Megger 242004-7 Heavy Duty C-Clamps, 2" (5cm) 7' (2m), 10A max
Megger 242004-18 Duplex Test Lead with Heavy Duty C-Clamp for DLROs, 18'
Megger 242004-30 2" Duplex Test Leads
Megger 242003-7 Replaceable Needle Points
Megger 241005-7 Duplex Test Leads, 0.5" Kelvin Clips, Gold Plated, 10A, 7'
Megger 242005-7 Kelvin Clip/Cable Assembly for 247000, 247001, 247002 DLROs
Megger 242006-7 Kelvin Clip for 247000, 247001, 247002 DLROs
Megger 242006-18 1.5" (4 cm) Kelvin Clips
Megger 242006-30 Duplex Test Leads 30', 1.5" Kelvin Clips
Megger 242021-7 Hand Spikes, 7', Potential
Megger 242021-18 Potential Hand Spike Leads
Megger 1000-809 Wind Turbine Lightning Protection Lead Set
Megger 1006-444
Megger 1006-444 DH4-C Test Leads for DLRO Series
View details external-link
Megger 242041-7 Current Test Lead with Terminal Clips, 7'
Megger DTP1-C
Megger KC1-C
Megger KC1-C Heavy Duty Kelvin Clip
View details external-link
Megger 242041-18 Current Test Lead with Terminal Clips, 18'
Megger 242041-30 Current Test Lead with Terminal Clips, 30'
Megger DP1-C
Megger DP1-C Duplex Connect Probe
Megger KC2-C
Megger KC2-C Insulated Connect Kelvin Clip
Megger TL1.5-CL
Megger TL3-CL
Megger 1006-442
Megger 1006-460 EL6-C Extension Lead Connect 6.0m (X1)n
Megger KC1-TL3-C 3m Kelvin Clip Lead
Megger 1006-445 DH5-C Two wire, four terminal duplex probe lead set - 3 m
Megger 1006-459 6m Test Lead Connect LIT(1X) TL6-CL  WITH INDICATOR LIGHT
Megger 6280-333 Additional Battery Charger for DLRO10/1 & BITE 3
Megger 249000 Calibration Shunt, 10 ohm