Order # DLRO-10HD-WKIT
Mfg # DLRO-10HD KIT
  • Accessories
Megger DLRO-10HD Wind Kit Low Resistance Ohmmeter Wind Kit
Order # DLRO-10HD-WKIT | Mfg # DLRO-10HD KIT
Product Highlights
Augmenting Megger’s DLRO10 and 10X range the DLRO10HD combines ultimate simplicity of operation with a rugged IP65 case designed for stable ground and bench operation. The DLRO10HD measures low resistance values in applications ranging from railways and aircraft to resistance of components in industry. It is well suited to measuring thick conductors, bonds and quality of welding because of its 10 A range for resistance values up to 250 mΩ.
The included 1000-809 lead set is intended to measure the resistance of the lightning protection circuit of a wind turbine, either in part in a production environment, or fully assembled during commissioning, maintenance, or following repair. This lead set is designed to be connected to any instruments in the Megger 10 A DLRO range or the Megger BT51. However, for outside use the DLRO10HD is recommended due to it robustness and high IP rating.
  • High or low output power selection for condition diagnosis
  • Rechargeable battery or line power supply, continuous operation, even with dead battery
  • 10 A for 60 seconds, less time waiting to cool, great for charging inductance
  • High input protection to 600 V, inadvertent connection to line or UPS voltage will not blow a fuse