Keysight / Agilent 85133F-USED Cable Flexible 2.4 MM M/F, Pair
Used Keysight / Agilent 85133F Cable, Flexible, 2.4 MM, M/F, Pair
Order # 85133F-USED
Mfg # 85133F-USED
call-regular 800-828-1470
Loading...
Loading...
  • Overview
Order # 85133F-USED | Mfg # 85133F-USED
Also Available:
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States and Canada only.
Overview
Product Highlights
  • The Agilent 85133F is a 63 cm (25 in) long flexible cable set composed of a 2.4 mm female to PSC-2.4 mm female connector and a 2.4 mm female to 2.4 mm male connector
  • Cable frequency range is DC to 50 GHz with a return loss of greater than or equal to 12.5 dB.
  • Phase stability of semi-rigid/flexible cables is specified with a 90 degree bend using a 4 to 3 inch radius.
  • Stability of the Agilent 85133F is less than 0.17 dB and phase is 0.16*f + 0.8, where f is frequency measured in GHz.