HD Electric PRX-500/220P
HD Electric PRX
Order # PRX-500/220P
Mfg # PRX-500/220P
call-regular 800-828-1470
Loading...
Loading...
  • Overview
HD Electric PRX
Order # PRX-500/220P | Mfg # PRX-500/220P
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
  • Nine standard voltage ranges from 120V up to 500kV
  • Detects voltage on most elbow test points
  • Detects voltages 10" (25 cm) or greater from the source
  • Rugged, durable housing
  • Dual hotstick connections - universal spline and shotgun stick
  • Loud beeper and LED lights indicate voltage
  • Weighs less than 1 pound (0.45 kg)
  • Easy to use electronic touch pad with large buttons
  • Custom voltage ranges available upon request
  • Can be used on 50Hz and 60Hz systems