Fluke 87VMAX-PVLEAD1 Digital Multimeter and MC4 Test Leads Bundle
Order # 87VMAX-PVLEAD1
Mfg # 5337412
call-regular 800-828-1470
Save 11%
Loading...
Loading...
  • Overview
  • Technical Resources
Order # 87VMAX-PVLEAD1 | Mfg # 5337412
Save 11%
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
The bundle includes the Fluke 87V MAX heavy duty True-rms Digital Multimeter and Pomona Electronics PVLEAD1 MC4 Solar PV Test Leads
  • Fully waterproof and dustproof with IP67 rating and 4-meter drop proven
  • Safely rated CAT III 1000V, CAT IV 600V meter to get you home safely from the job
  • PVLEAD1 test leads ensure safe current and voltage measurements on PV modules and systems
Key Attributes
  • Voltage : 1000 V AC/DC
  • Current: 10 A AC/DC
  • Resistance Range: Up to 50 MΩ
  • Voltage: CAT III 1000 V, 20 A (PVLEAD1)