Fluke 718EX-100G for Rent, Intrinsically Safe Calibrator, 100 psi
Order # 718EX-100G-RENT1
Mfg # 718EX-100G-RENT1
call-regular 800-828-1470
  • Overview
  • Technical Resources
Order # 718EX-100G-RENT1 | Mfg # 718EX-100G-RENT1
Request a Rental Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Rental Expert: 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
  • Fluke Model # 718EX-100G
  • Built-in pressure / vacuum hand pump, with fine adjust vernier and bleed valve.
  • Pressure measurement to 0.05% of full span, using an internal pressure sensor.
  • Pressure measurement to 3,000 psi / 200 bar using any of eight intrinsically safe Fluke 700PEx Pressure Modules.
  • Wide range of selectable measurement units for pressure.
  • Current measurement with 0.02% accuracy and 0.001 mA resolution.