Elektro-Automatik BT20060-1000 for Rent, Battery Tester, 60V, 1000A, 30kW
Order # BT20060-1000-RENT3
Mfg # BT20060-1000
call-regular 800-828-1470
  • Overview
  • Technical Resources
Order # BT20060-1000-RENT3 | Mfg # BT20060-1000
Request a Rental Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Rental Expert: 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
The Elektro-Automatik BT20060-1000 are two quadrant devices which can perform the function of a charger as well as that of an electronic load (discharging). In discharging mode the device is regenerative and feeds the energy back into the local grid with an efficiency of up to over 95%. The output per channel of the battery tester with regenerative energy recovery BT20060-1000 Triple with a DC voltage of up to 60 V allows positive and negative currents of up to 1000 A as a two quadrant device. The flexible output stages (autoranging) provide the user with a wide voltage, current and power range and hence a wider field of working than traditional battery tester.
Voltage Range 0 - 60 V
Current Range +/- 1000 A
Max Power Range +/- 30kW
Efficiency Sink/Source (up to) 95.1 %