Rent Elektro-Automatik PSB11000-80 Bi-Directional DC Power Supply
Elektro-Automatik PSB11000-80 for Rent, Bi-Directional DC Power Supply, 1000V, 80A, up to 30kW
Order # PSB11000-80-RENT3
Mfg # PSB11000-80-RENT3
  • Technical Resources
Order # PSB11000-80-RENT3 | Mfg # PSB11000-80-RENT3
Product Highlights
The Elektro-Automatik PSB11000-80 Bi-directional DC power supplies offer 30kW of power in a compact 4U chassis. The unit incorporates two devices into one: a power supply (source) and an electronic load (sink) with energy recovery. The advantage of having both device types in a single unit and at the same time it eliminates the disadvantages of separate units regarding weight, space requirement, costs and effort to implement them into custom test software. The Elektro-Automatik PSB11000-80 is equipped with a flexible autoranging bi-directional power stage, which provides automatic adjustments of voltage and current outputs, limited only by the maximum rated output power.
  • Voltage (Source/Sink): 0 - 1000V
  • Current (Source/Sink): 0 - 80A
  • Total Power: 30kW
  • Efficiency: Up to 94.6%