Crystal HPC42-30PSI-300PSI Series Pressure Calibrator
Crystal HPC42-30PSI-300PSI HPC40 Series Pressure Calibrator, 30 & 300 psi
Order # HPC42-30PSI-300PSI
Mfg # HPC42-30PSI-300PSI
call-regular 800-828-1470
Loading...
Loading...
  • Overview
  • Technical Resources
  • Accessories
Order # HPC42-30PSI-300PSI | Mfg # HPC42-30PSI-300PSI
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
HPC42 highlights
  • 0.035% of Reading Accuracy
  • 30 psi & 300 psi
  • Advanced Simplicity "Non-Menu" Interface
  • Measure & Source mA with External Loop Power or Internal 24 VDC Power Supply
  • High Accuracy Thermometer with "True Ohm" Technology
  • Store & Recall Previously Used Screens
  • Flexible Power Options Including Rechargeable
Technical Resources
Crystal HPC42-30PSI-300PSI HPC40 Series Pressure Calibrator, 30 & 300 psi Accessories
checkbox-empty
checkbox-checked
Crystal APM1KPSI Pressure Module, 1000 PSI
checkbox-empty
checkbox-checked
Crystal APM3KPSI Pressure Module, 3000 PSI