Order # HPC52-30PSI-300PSI
Mfg # HPC52-30PSI-300PSI
call-regular 800-828-1470
Loading...
Loading...
  • Overview
  • Technical Resources
  • Accessories
Crystal HPC52 Pressure Calibrator 30 psi/300 psi
Order # HPC52-30PSI-300PSI | Mfg # HPC52-30PSI-300PSI
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
  • 0.035% of Reading Accuracy
  • Gauge, Absolute, and Differential Pressure to 15,000 psi / 1000 bar / 100 MPa
  • Advanced Simplicity "Non-Menu" Interface
  • Measure Sink mA and V
  • High Accuracy Thermometer with "True Ohm" Technology
  • Store & Recall Previously Used Screens
Each Unit Includes
  • P/N 104203 Test Lead Kit: Lead Kit, Red and black test leads with clips
  • P/N 6215 Protective Boot: Static dissipative protective boot
Technical Resources
Crystal HPC52 Pressure Calibrator 30 psi/300 psi Accessories