Chroma 63218A-1200-720 for Rent, High Power DC Electronic Load, 1200V, 720A, 18kW
Order # 63218A-1200-720-RENT3
Mfg # 63218A-1200-720
call-regular 800-828-1470
  • Overview
  • Technical Resources
Order # 63218A-1200-720-RENT3 | Mfg # 63218A-1200-720
Request a Rental Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Rental Expert: 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
Chroma's 63218A series high power DC electronic loads with digital signal microprocessor built in have the optimal speed and control performance designed for testing a wide range of power conversion products. The 300% peak overpower capability provides extra headroom for fault condition simulations in automotive batteries, fuel cells, and more. The dynamic auto-frequency sweep function of the Chroma 63218A-1200-720 DC load enables detecting a UUTs worst case output deviation across a wide range of current frequencies.
Specifications for the Chroma 63218A-1200-720 Programmable DC Electronic load include:
  Low Mid High
Voltage 0-1200V
Current 0-72A 0-360A 0-720A
Power 0-18000W
Min Operating Voltage 2V@72A 10V@360A 20V@720A