Chroma 63215A-600-1050 for Rent, High Power DC Electronic Load, 600V, 1050A, 15kW
Order # 63215A-600-1050-RENT3
Mfg # 63215A-600-1050
  • Technical Resources
Order # 63215A-600-1050-RENT3 | Mfg # 63215A-600-1050
Product Highlights
Chroma's 63200A series high power DC electronic loads with digital signal microprocessor built in have the optimal speed and control performance designed for testing a wide range of power conversion products. The 300% peak overpower capability provides extra headroom for fault condition simulations in automotive batteries, fuel cells, and more. The dynamic auto-frequency sweep function of the Chroma 63215A-600-1050 DC load enables detecting a UUTs worst case output deviation across a wide range of current frequencies.
Specifications for the Chroma 63215A-600-1050 Programmable DC Electronic load include:
  Low Mid High
Voltage 0-600V
Current 0-105A 0-525A 0-1050A
Power 0-15000W
Min Operating Voltage 1.4V@105A 7V@525A 14V@1050A