Chroma 63205A-150-500 for Rent, High Power DC Electronic Load, 150V, 500A, 5kW
Order # 63205A-150-500-RENT3
Mfg # 63205A-150-500
  • Technical Resources
Order # 63205A-150-500-RENT3 | Mfg # 63205A-150-500
Product Highlights
The Chroma 63205A series high power electronic loads with digital signal microprocessor built in have the optimal speed and control performance designed for testing a wide range of power conversion products. The DC loads have unique user defined waveform (UDW) capability and external analog modulating input for simulating realworld, custom waveforms. The 63205A-150-500 electronic DC loads also have overcurrent, overpower, and over temperature protections as well as over voltage and polarity reverse alarms to enhance product reliability.
Specifications for the Chroma 63205A-150-500 Programmable DC Electronic load include:
  Low Mid High
Voltage    0-150V
Current 0-50A 0-250A 0-500A
Power 0-5000W
Min Operating Voltage 0.15V@50A 0.75V@250A 1.5V@250A