Chroma 62180D-600 for Rent Bidirectional DC Power Supply, 600V, 120A, 18kW
Order # 62180D-600-RENT3
Mfg # 62180D-600-RENT3
  • Technical Resources
  • Related Posts
Order # 62180D-600-RENT3 | Mfg # 62180D-600-RENT3
Product Highlights
One single Chroma 62180D-600 bi-directional DC power supply device can offer both DC power supply output and regenerative DC load, so it not only performs motor driver testing, but also saves energy by efficiently backfeeding to the grid. It is equipped with 100 programmable settings, so the user can fulfill many testing needs, including the LV123 and LV148 standards on new energy vehicle components. When combined with the Chroma Softpanel, the user can even conduct the tests with one click. The Chroma 62180D-600 bi-directional DC power supply is equipped with an active PFC >0.98 for low energy consumption and high conversion efficiency. Moreover, to fit the universal AC power input range, it has a very wide input power range of three-phase 200Vac to 480Vac input. When input is at low voltage 200Vac-340Vac, output power rate derates to 67%; when input at high voltage 341Vac-480Vac, output power is a full 100%.
  • Voltage: 0 - 600V
  • Current: 0 - 120A
  • Total Power: 18kW
  • Output Noise & Ripple (rms): 85mV / 90mA