AMETEK Sorensen DCS80-15E for Rent, Programmable DC Power Supply 80V/15A/1.2kW
Order # DCS80-15E-RENT2
Mfg # DCS80-15E-RENT2
call-regular 800-828-1470
  • Overview
  • Technical Resources
Order # DCS80-15E-RENT2 | Mfg # DCS80-15E-RENT2
Request a Rental Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Rental Expert: 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
The SORENSEN DCS80-15E Programmable DC Power Supply is a 1.2kW programmable power supply which is ideally suited for a wide range of applications requiring DC power in a small form factor. Applications range from manufacturing test and burn-in of automotive components, avionics electronics, telecommunications and consumer products to beam steering, process control and laboratory R&D use. The DCS80-15E programmable power supply utilizes switchmode technology to achieve high power density in a low profile chassis.
The SORENSEN DCS80-15E Programmable DC Power Supply includes a user-friendly platform that can be controlled from the front panel with 10-turn potentiometers to adjust voltage, current and OVP settings. With the 16-bit resolution of the Ethernet programming and hardware triggering allows for detailed sequencing associated with battery fluctuation simulation. The tight load regulation capability included in the DCS80-15E power supply makes it a superior source for validation and acceptance testing and burn-in of automotive components. Margin testing of 12V and 14V nominal components, such as electronic control units (ECU) and electromechanical components, is easily achieved. The DCS80-15E power supply also provides a high accuracy voltage output to optimize battery charging.
Voltage 0-80 V
Current 0-15 A
Power 1,200 W