AMETEK Sorensen SGI60-500 for Rent, DC Power Supply, 60V, 500A, 30kW
Order #SGI60-500-RENT3|Mfg #SGI60-500
For Rent
calcActive())" x-show="images.length > 1">
Request a Rental Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Rental Expert: 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
The Sorensen SGI60-500 represents the next generation of high power programmable DC power supplies. The SG Series is designed for exceptional load transient response, low noise and the highest power density in the industry. The power density is enhanced by a stylish front air intake allowing supplies to be stacked without any required clearance between units. At the heart of the SGI60-500 is a 5 kW power module. Depending on the output voltage, one to six modules can be configured in a single chassis to deliver 5 kW to 30 kW of power. Combinations of these chassis can then be easily paralleled to achieve power levels up to 150 kW. Paralleled units operate like one single supply providing total system current.