AMETEK Sorensen SGA600-50 for Rent, DC Power Supply, 600V, 50A, 30kW
Order # SGA600-50-RENT3
Mfg # SGA600-50
  • Technical Resources
Order # SGA600-50-RENT3 | Mfg # SGA600-50
Product Highlights
Features
  • High Power Density: 30kW in a 6U chassis
  • Wide Voltage Range: 0-600V and 0-50 Amps
  • Fast Load Transient Response: Protection from undesired voltage excursions
  • Low RMS and P-P Noise: Suitable for the most sensitive applications
  • Parallelable up to 150 kW: Expandable as your requirement grows