Rent Ametek Sorensen SGA60-500 DC Power Supply
AMETEK Sorensen SGA60-500 for Rent, DC Power Supply, 60V, 500A, 30kW
Order # SGA60-500-RENT3
Mfg # SGA60-500
  • Technical Resources
Order # SGA60-500-RENT3 | Mfg # SGA60-500
Product Highlights
The Sorensen SGA60-500 represents the next generation of high power programmable DC power supplies. The SG Series is designed for exceptional load transient response, low noise and the highest power density in the industry. The power density is enhanced by a stylish front air intake allowing supplies to be stacked without any required clearance between units. At the heart of the SGA60-500 is a 5 kW power module. Depending on the output voltage, one to six modules can be configured in a single chassis to deliver 5 kW to 30 kW of power. Combinations of these chassis can then be easily paralleled to achieve power levels up to 150 kW. Paralleled units operate like one single supply providing total system current.
Specifications for the SORENSEN SGA60-500 DC Power Supply  Include:
Voltage 60V
Current 500A
Rated Power 30 kW