Ametek SGA160/188C for Rent, Programmable DC Power Supply, 160V, 180A, 30kW
Order # SGA160/188C-RENT2
Mfg # SGA160/188C
  • Technical Resources
Order # SGA160/188C-RENT2 | Mfg # SGA160/188C
Product Highlights
Sorensen SGA160-188 DC Power Supply represents the next generation of high-power programmable DC power supply featuring exceptional load transient response. This power supply is designed specifically for laboratory test and systems applications requiring variable DC sources with good ripple and regulation characteristics. With a full 30 kW power, available in a 6U package the Sorensen SGA160-188 DC Power Supply leads the industry in power density. The power density is enhanced by a stylish front air intake allowing supplies to be stacked without any required clearance between units.
Voltage 160 V
Current 188 A
Power 24/30 kW
Efficiency % (Typ.) 87%