Ametek Sorensen SGI600-50 for Rent DC Power Supply, 600V, 50A, 30kW
Order # SGI600-50-RENT3
Mfg # SGI600-50
  • Technical Resources
Order # SGI600-50-RENT3 | Mfg # SGI600-50
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
RENT Sorensen SGI600-50 (call for availability)
Features of the Sorensen SGI600-50 include:
  • High Power Density: 30kW in a 6U chassis
  • Wide Voltage Range: 0-600V and 0-50 Amps
  • Fast Load Transient Response: Protection from undesired voltage excursions
  • Low RMS and P-P Noise: Suitable for the most sensitive applications
  • Parallelable up to 150 kW: Expandable as your requirement grows
  • Modular Design: Upgradeable for the ultimate in investment protection
  • Sequencing: Program custom waveforms
  • 16-bit Resolution: Optional IEEE-488.2 + RS-232C + Ethernet provides precise control
  • Ethernet Control: LXI Class C compliant communication through integrated web server
  • Hardware Trigger: Ethernet Option Only
  • Remote Sense: Load-line loss compensation for models <= 100 V is 10% above full scale voltage total (5% per load-line), and models > 100 V is 4% above full scale voltage total (2% per load-line).
  • Series Operation: Up to 2 units (see Output Float Voltage)
Input:
  • Nominal Voltage 3 phase, 3 wire + ground: 208/220 VAC (operating range 187 - 242 VAC); 380/400 VAC (operating range 342 - 440 VAC); and 440/480 VAC (operating range 396 - 528 VAC)
  • Frequency: 47 - 63Hz (optional 400Hz @ 208VAC, does not carry CE, UL or CSA markings)
  • Protection (typical): 1/2 cycle ride-though on all three phases, 3 cycle ride through on single phase; missing phase shutdown (800V model 6.4 msec on all 3 phases)
Environmental:
  • Operating Temperature: 0 to 50° C
  • Storage Temperature: -25° C to 65° C
  • Humidity Range: Relative humidity up to 95% non-condensing, 0° C - 50° C
  • Regulatory: Certified to UL/CSA 61010 and IEC/EN 61010-1, CE Compliant, Semi-F47 Compliant
Physical:
  • Dimensions: Width: 19.00" (48.3 cm), Depth 25.0" (63.5 cm) Height: 5-15 kW units: 3U - 5.25" rack mount (13.34 cm) 20-30 kW units: 6U - 10.5" rack mount (26.67 cm)
  • Weight: 3U < 80 lbs. (36 kg) 6U
Output:
  • Ripple (Current Mode): <+/- 0.04% of full scale rms current
  • DC Voltage Slew Rate: 45A / ms typical - resistive load
  • Efficiency: 87% typical at nominal line and max load
  • Output Float Voltage: Negative terminal within +/- 300 V of chassis potential. (We recommend the use of optional isolated analog Interface (IAI).) Supplies in "series" should be the same output voltage/current.
Programming Specifications of the Sorensen SGI600-50 include:Front Panel Display:
  • Voltage Accuracy: +/- 0.1% of full scale
  • Current Accuracy: +/- 0.4% of full scale
  • Resolution: 4.0 digits
Remote Analog Interface:
  • Voltage Accuracy: +/-0.25% of full scale for 0-5 V range, +/-0.5% of fullscale for 0-10 V range
  • Current Accuracy: 0.8% of full scale
Remote Digital Interface:
  • Resolution: +/-0.002% of full scale
OVP:
  • Accuracy: +/- 1% of full scale
User I/O:
  • Disconnect & Polarity-reversal relay control (Only available with Ethernet Option)
Read-Back / Monitoring Specifications of the Sorensen SGI600-50 include:Front Panel Display:
  • Resolution: 4.0 digits
Remote Analog Interface:
  • Accuracy: +/-1.0% of full scale (0 - 10V)
Remote Digital Interface: