Ametek Sorensen SGI330-91 for Rent DC Power Supply, 330V, 91A, 30kW
Order # SGI330-91-RENT3
Mfg # SGI330-91
call-regular 800-828-1470
  • Overview
  • Technical Resources
Order # SGI330-91-RENT3 | Mfg # SGI330-91
Request a Rental Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Rental Expert: 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
The Sorensen SGI330-91 DC Power Supply is high-power programmable DC power supply known for its exceptional load transient response, low noise, and industry-leading power density. With a full 30 kW output in a compact 6U package, the SGI330-91 allows for efficient stacking without required clearance between units.