Ametek California Instruments 3001IX-CTS for Rent, AC/DC Power Source, 1-pH, 3kW, 150V/2 2A or 300V/11A, Compliance Test
Order # 3001IX-CTS-RENT2
Mfg # 3001IX-CTS-RENT2
call-regular 800-828-1470
  • Overview
Order # 3001IX-CTS-RENT2 | Mfg # 3001IX-CTS-RENT2
Request a Rental Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Rental Expert: 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
The 3001/iX Series II is much more than a programmable AC and DC power source. It also incorporates an advanced digital signal processor based data acquisition system that continuously monitors all AC source and load parameters. The Calfornia Instruments 3001iX Series II is designed to meet AC source requirements for use in EN 61000 compliance testing. Additional features including line distortion simulation (LDS), arbitrary waveform generation, and programmable output impedance address requirements for product quality and regulatory compliance testing. With an output frequency range to 1000 Hz, up to 150 VRMS, the 3001iX Series II is also well suited for aerospace applications.
  • AC Power: 3000VA
  • Voltage Low/High: 0-150V/0-300V
  • Frequency: 16-1000Hz
  • Peak Current Low/High: 110A/92A