AEMC Instruments 8436 PowerPad w/ 4 196A-24-BK AmpFlex - Waterproof IP67
AEMC Instruments 8436 PowerPad with four AmpFlex 196A-24-BK
Order # 2136.44
Mfg # 2136.44
call-regular 800-828-1470
Save 5%
Loading...
Loading...
  • Overview
  • Technical Resources
  • Accessories
Order # 2136.44 | Mfg # 2136.44
Save 5%
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
The PowerPad III Model 8436 is a three-phase power quality analyzer that is easy-to-use, compact and shock resistant. It enables technicians and engineers to measure and carry out diagnostics and power quality work on one-, two- or three- phase networks. Five voltage and four current inputs are provided. It is IEC 61000-4-30 Class B and safety rated to 600V CAT IV. It is rated IP67 when used with the flexible sensor Ampflex 196A.
  • Measurement of TRMS voltages up to 1000Vrms AC/DC for two-, three-, four- or five-wire systems
  • Measurement of TRMS currents up to 10,000Arms (sensor dependent)
  • 65?s sample rate
  • Direct measurement of neutral current & voltage
  • Record and display trend data as fast as once per second for one month for up to 25 variables
  • Transient detection on all V and I inputs (up to 210)
  • Selectable PT and CT ratios
  • Inrush current measurement
  • Calculation of Crest Factors for V and A
  • Calculation of the K-Factor for transformers
  • Calculation of short and long term flicker and three-phase voltage unbalance
  • Displays of harmonic sequencing and direction and calculation of overall harmonics
  • Real-time display of phasor diagrams including values and phase angles
  • Measurement of active, reactive and apparent power per phase and their respective sum total
  • Calculation of power factor, displacement power factor and tangent factor
  • 2GB internal Trend Recording memory; Alarm, Snapshot and Transient/Inrush memories are separate
  • Measurement of energy kVAh, kvarh & kWh
  • The Max and Min RMS measurements are calculated every half-period
  • Includes DataView® software for configuring, real-time display, analysis and report generation
Each Unit Includes
  • Extra large tool bag
  • Accessory pouch
  • 5 ft USB cable
  • Five 10 ft black voltage leads with alligator clips
  • 110V US power cord
  • NiMH battery
  • SD-Card
  • Twelve color-coded input ID markers
  • Quick start guide
  • USB stick containing DataView® software
  • User manual
  • Line power adapter 100-1000V DC to 400Hz
  • Four water-tight AmpFlex® 196A-24-BK
Technical Resources
AEMC Instruments 8436 PowerPad with four AmpFlex 196A-24-BK Accessories
checkbox-empty
checkbox-checked
AEMC Instruments 2133.73 Extra Large Classic Tool Bag (18x9x12")
checkbox-empty
checkbox-checked
AEMC 2140.19 Replacement Battery, 9.6V NiMH Rechargeable