AEMC Instruments 4000D-24 W/6' LEAD Digital FlexProbe (TRMS, 40AAC, 400AAC, 4000AAC)
AEMC Instruments 4000D-24 W/6' LEAD Digital FlexProbe
Order # 4000D-24-W-6-LEAD
Mfg # 2153.35
call-regular 800-828-1470
Save 5%
Loading...
Loading...
  • Overview
  • Technical Resources
  • Specifications
Order # 4000D-24-W-6-LEAD | Mfg # 2153.35
Save 5%
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
An ideal addition to the electrician’s tool kit, the Digital FlexProbe® series can be used for TRMS AC current measurements and are rated at 600V CAT IV. They provide a welcome solution when accessing electrical conductors in difficult and tight places.
The Model 400D, available with either a 6"", 10"" or 24"" sensor, has a measurement range starting at 20mA, and is designed for work in residential, commercial and light industrial applications. It can be used to check electrical distribution systems up to 400 Amps.
The Model 4000D, available with either a 14"" or 24"" sensor, has a measurement range starting at 200mA and can be used on higher-power industrial installations, as well as electrical utilities for measurements up to 4000 Amps.
Technical Resources
Specifications
Model 400D-6 400D-10 4000D-14 4000D-24
Catalog # 2153.30 2153.31 2153.32 2153.35
Sensor Length 6" (170mm) 10" (250mm) 14" (350mm) 24" (600mm)
Sensor Diameter 1.77" (45mm) 2.75" (70mm) 3.94" (100mm) 7.64" (190mm)
Cable Length 6 ft (1.83m)
Current Range 400A AC 4000A AC
Measurement Range 20mA to 400A AC 200mA to 4000A AC
Resolution 1mA at lower range 10mA at lower range
Accuracy 1.5% ± 2cts at higher ranges
Frequency Range 10Hz to 3kHz
Power Supply 2 x 1.5V AAA / LR3 batteries (included)
Battery Life 70 hours typical (Super-alkaline)
Dimensions
(H x W x D)
3.94 x 2.36 x 0.79" (100 x 60 x 20mm)
Weight 0.29lbs (130g)
Operating Temperature 32° to 122°F  (0° to 50°C), RH 80%
Storage Temperature -4° to +158°F  (-20°C to +70°C), RH 90%
Pollution degree 2
Ingress Protection IP 40
EMC IEC 61326-1
Safety Compliance 600V CAT IV, IEC 61010-2-032, Double insulated