Ametek Sorensen SGA80-188 for Rent DC Power Supply, 80V, 188A, 15kW
Order # SGA80-188-RENT3
Mfg # SGA80-188
  • Technical Resources
Order # SGA80-188-RENT3 | Mfg # SGA80-188
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
Sorensen SGA80-188 DC Power Supply represents the next generation of high-power programmable DC power supply featuring exceptional load transient response. This power supply is designed specifically for laboratory test and systems applications requiring variable DC sources with good ripple and regulation characteristics. With a full 15 kW, available in a 3U package the Sorensen SGA80-188 DC Power Supply leads the industry in power density. The power density is enhanced by a stylish front air intake allowing supplies to be stacked without any required clearance between units.
The Sorensen SGA80-188 DC Power Supply features a variety of user interfaces, ranging from manual front-panel control and standard non-isolated remote analog control, to optional GPIB, Ethernet or isolated remote analog control. The SGA80-188 provides essential features like 10- turn potentiometers for setting voltage and current, 3.5 digit LED readout plus front panel over-voltage protection (OVP) preview/adjustment and reset. This device is parallelable to achieve power levels up to 150 kW. Paralleled units operate like one single supply providing total system current.