Ametek Programmable Power SQ0090C1E1-000000A AC/ DC Regenerative Grid Simulator
AMETEK Programmable Power Sequoia 90kW AC/DC Regenerative Grid Simulator
Order # SQ0090C1E1-000000A
Mfg # SQ0090C1E1-000000A
call-regular 800-828-1470
Loading...
Loading...
  • Overview
  • Technical Resources
  • Accessories
Order # SQ0090C1E1-000000A | Mfg # SQ0090C1E1-000000A
  • Need a Specific Configuration? Configure Your Model Now!
  • Output:
  • Power: 90kVA / 90kW 1 or 3Φ
  • Modes: AC, DC, AC+DC (Source mode only)
  • Voltage Range (AC): Low Range: 0-166 Vrms L-N High Range: 0-333 Vrms L-N
  • Voltage Range (DC): Low Range: 0-220Vdc High Range: 0-440Vdc
  • Eload Option
  • Current Per Φ (max): 250/125 Arms, 125.5/94 Adc
  • Current Accuracy: +/-0.3% + 0.5% FS
  • Current Resolution: 0.1% FS1
  • Power Range per Φ: 30kVA / 30kW
  • Power Accuracy: +/-1% FS
  • Power Resolution: 10VA / 10W
    arrow_drop_down
    Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
    Overview
    Features
    • 1 Chassis
    • Input Option: C - 208V L-L
    • Dual Voltage ranges that support over voltage testing on 480V based systems
    • Instrument Setups for quickly re-establishing the known instrument state
    • 500uS time resolution for Transients
    • Virtual Panels control software included
    • Non-Linear current waveform programming during Load mode
    • Phase coordination among multiple units (LKM/LKS)
    • Powerful set of analog controls for PHIL and Modulation tests
    • Trigger In & Out to permit extensive coordination with external systems
    • Extensive Onboard diagnostics
    • Digital I/O, including RS232, USB, Ethernet (GPIB optional)
    • Intuitive 5" color display for ease of navigation
    • Auto-paralleling for maximum flexibility with multi-chassis configurations
    • Separate terminal blocks for single-phase and three-phase AC outputs
    Output Specifications
    • Power: 90kVA / 90kW 1 or 3Φ
    • Voltage Accuracy: AC and DC Modes: +/-0.2% FS; AC+DC Mode: +/- 0.3%
    • Voltage Resolution: 0.1V, AC, DC, AC + DC modes
    • Voltage Distortion: <66Hz: 0.5%, 66-500Hz: 1%, >500Hz: 1.5%
    • Current Per Φ (FSV): 180.7/90.1 Arms, 91/68.2 Adc
    • Current Per Φ (max): 1250/125 Arms, 125.8/94.6 Adc
    • Load Regulation (Source Mode): DC, ≤100Hz: 0.25% FS >100Hz: 0.5%
    • Line Regulation: 0.1% for a 10% line change
    • Phase Programming Accuracy: ≤100Hz: +/-1.5°, 100-500Hz: +/-2°, >500Hz: +/-4°
    • Phase Programming Resolution: 0.1°
    • Frequency Range DC, 16-100Hz, Optional DC, 16-905Hz with HF or DC, 16-1.5kHz with EHF
    • Frequency Accuracy +/-0.01% + (resolution/2)
    • Frequency Resolution: ≤81.91Hz: 0.01Hz, 82.0 to 819.1Hz: 0.1Hz, >819.1Hz: 1Hz (With LKM/LKS option , 1Hz from 16 Hz to 905 Hz)
    Eload Option Specification
    • Current Resolution: 0.1% FS1
    • Power Accuracy: +/-1% FS
    • Power Resolution: 10VA / 10W
    • RLC - Resistance Range: Min(mOhm): 231/924, Max(Ohm): 115/462
    • RLC - Resistance Resolution: <1Ohm: 0.001Ohm, 1Ohm-9.99Ohm: 0.01Ohm, 10Ohm-999.9: 0.1Ohm, >1000Ohm: 1Ohm
    • RLC - Inductance Range: Min(uH): 74/295, Max(mH): 366/1471
    • RLC - Inductance Resolution: <1mH: 0.001mH, 1-9.99mH: 0.01mH, 10-999.9mH: 0.1mH, >1000mH: 1mH
    • RLC - Capacitance Range: Min(uF): 3/1, Max(uF): 13787/3447
    • RLC - Capacitance Resolution: Min(uF): 2/1, Max(uF): 6908/1721
    Simple Operation
    Configurations
    Choice of Voltage Ranges
    The Sequoia Series offers dual range 0 - 166V & 0 - 333V line to neutral direct coupled output.
    These models provide a maximum three-phase AC output capability of 287 VAC & 576 VAC line to line respectively. For applications requiring more than 333 V L-N (or 576 V L-L), optional transformer coupled ranges up to 715 V L-N and 1,238 V L-L-are available. For custom applications, the user-defined XVC option is available.
    High Crest Factor
    The SQ30 with a crest factor rating of 4.5 for example, can deliver up to 300 Amps of repetitive peak current (166 V AC range) per phase to handle three-phase loads. Refer to the specifications for peak repetitive currents for each model.
    Remote Control
    The popular SCPI command protocol is used for programming.
    Hardware In the Loop
    Technical Resources
    AMETEK Programmable Power Sequoia 90kW AC/DC Regenerative Grid Simulator Accessories