Order # RFP-L3500-375-1G1B
Mfg # RFP-L3500-375-1G1B
call-regular 800-828-1470
Loading...
Loading...
  • Overview
  • Technical Resources
AMETEK Programmable Power ReFlex Power DC Load Module, 500Vdc, 15A, 375 W, Output Relay (1G), Firmware V3
Order # RFP-L3500-375-1G1B | Mfg # RFP-L3500-375-1G1B
  • Output Relay (1G)
  • Firmware V3
  • High Voltage (500V) Input
  • Digital control loop technology
  • 375 W
  • 15 A
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
The High Power Active Load (HPAL) and the Low Power Active Load (LPAL) of the ReFlex Power (RFP) system include models rated at 750 W and 350 W. They are part of a modular family of power assets that integrate into the RFP Mainframe to provide a wide range of features, functionality, and extensive configurability and adaptability.
The 500V provide an exceptlional range of operation. They can be set up to operate as standalone assets, or in combinations of parallel groups to extend their current, and power ratings up to as high as 180 A and nearly 4000W in a single mainframe.
The modules utilize FET active current sinks in modular form to get the flexibility of the two power ranges. The 375 W module is housed in a triple-width enclosure, and weighs 8.2 lb. The 750 W module is also triple-width, and weighs 12.9 lb.
Two modes of operation are available. Current mode up to 30A and resistive mode, programmable 0 to 5000 ohms in three ranges. In addition, each Active Load can be controlled independently with an analog signal to control or modulate the output with an external signal.
  • Output Relay (1G)
  • Firmware V3
  • High Voltage (500V) Input
  • 375 W
  • 15 A