Ametek Programmable Power XG60-28MEBR DC Power Supply, 1690 W, 60 V 28 A, MEB
AMETEK Programmable Power - Sorensen XG 1700 DC Power Supply, 1690 W, 60 V 28 A, MEB Option
Order # XG60-28MEBR
Mfg # XG60-28MEBR
call-regular 800-828-1470
Loading...
Loading...
  • Overview
  • Technical Resources
  • Accessories
Order # XG60-28MEBR | Mfg # XG60-28MEBR
  • Need a Specific Configuration? Configure Your Model Now!
  • Output Voltage: 60 V
  • Output Current: 28 A
  • Output Power: 1690 W
  • MEB option: LXI Class C ETHERNET
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Easy Integration
Free Selectable Analog Control Range
Most DC power supplies provide a 0 to 5 or 0 to 10V analog control range to control the DC output from zero to full DC output range.
With the XG 1700 DC output power supply, the analog control range is free selectable starting at 0V to an upper range between 2V and 10V. In other words, the analog programming interface range is freely adjustable.
Auxiliary DC Output Channels with Control
DC-Waveforms Through Internal Sequencing
Variable Fan Speed Control
Power Saving Standby Mode
Key Modes
Output Auto Start Mode (Auto Restart)
Auxiliary Auto Start Mode
Foldback Mode
  • Output Voltage: 60 V
  • Output Current: 28 A
  • Output Power: 1690 W
  • RoHs Compliant
  • Line Regulation Voltage (0.005% of rated output voltage +2 mV): 5 mV
  • Line Regulation Current (0.01% of rated output current +2 mA): 4.8 mA
  • Load Regulation Voltage (0.005% of rated output voltage + 2 mV): 5 mV
  • Load Regulation Current: (0.02% of rated output current +5 mA): 10.6 mA
  • Industry Leading Power Density - Up to 1700 Watts in 1U
  • Standard Digital Interfaces - USB&RS232/485
  • LXI Ethernet and Isolated analog interfaces
  • Power Factor Correction-PFC and universal AC input
  • "Green" Sleep Mode - Automatically "sleeps" after period of non-use
  • Built in sequencing - Unload your system controller
  • Programmable fold-back protection delay
Technical Resources
AMETEK Programmable Power - Sorensen XG 1700 DC Power Supply, 1690 W, 60 V 28 A, MEB Option Accessories