Ametek Programmable Power SGX80X188C-1DSAR DC Power Supply, 80V, 188A Input Voltage 208/230
AMETEK Programmable Power - Sorensen SGX 15kW DC Power Supply, 80V, 188A Input Voltage 208/230
Order # SGX80X188C-1DSAR
Mfg # SGX80X188C-1DSAR
  • Accessories
Order # SGX80X188C-1DSAR | Mfg # SGX80X188C-1DSAR
  • Need a Specific Configuration? Configure Your Model Now!
  • Voltage: 80 V
  • Power: 5 kW
  • Current: 188 A
  • Input Voltage: 187/242 V
  • Remote Control Option: 1D: Isolated Analog Control
Overview
With a full 15kW available down to 20 V output in a 3U package, the SGX leads the industry in power density. The power density is enhanced by a stylish front air intake allowing supplies to be stacked without any required clearance between units.
At the heart of the SGX series DC output power supply is a 5kW power module. Depending on the output voltage, one to six modules can be configured in a single chassis to deliver 5kW to 30kW of power.
Combinations of these chassis can then be easily paralleled to achieve power levels up to 150kW. Paralleled units operate like one single supply providing total system current.
Features
  • Voltage: 80 V
  • Power: 5 kW
  • Current: 188 A
  • Input Voltage: 187/242 V
  • Intuitive Touch Screen Display
  • Parallelable up to 150 kW
Technical Resources
AMETEK Programmable Power - Sorensen SGX 15kW DC Power Supply, 80V, 188A Input Voltage 208/230 Accessories