Ametek Programmable Power SGX160X31C-0ASAR DC Power Supply, 160V, 31A, 5kW Input Voltage 208/230
AMETEK Programmable Power - Sorensen SGX 5kW DC Power Supply, 160V, 31A, Input Voltage 208/230
Order # SGX160X31C-0ASAR
Mfg # SGX160X31C-0ASAR
call-regular 800-828-1470
Loading...
Loading...
  • Overview
  • Technical Resources
  • Accessories
Order # SGX160X31C-0ASAR | Mfg # SGX160X31C-0ASAR
  • Need a Specific Configuration? Configure Your Model Now!
  • Voltage: 160 V
  • Power: 5 kW
  • Current: 31 A
  • Input Voltage: 208/230 V
  • Remote Control Option: 0A: No Option
  • Panel Options: S: Standard
  • Process Option: A: No option
  • R: RoHS is standard
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
With a full 15kW available down to 20 V output in a 3U package, the SGX leads the industry in power density. The power density is enhanced by a stylish front air intake allowing supplies to be stacked without any required clearance between units.
At the heart of the SGX series DC output power supply is a 5kW power module. Depending on the output voltage, one to six modules can be configured in a single chassis to deliver 5kW to 30kW of power.
Combinations of these chassis can then be easily paralleled to achieve power levels up to 150kW. Paralleled units operate like one single supply providing total system current.
Advanced Intelligent Control
SGX / SGI Comparison Chart
Feature SGX SGI
Modular Design
Fast Load Transient
Parallelable
Analog & Digital Summing
Direct Front Panel V/1 Control
Touch Screen
Sequencing
Save / Recall Setups
System Power Readouts
Constant Power Mode
RS-232C Standard Standard
LXI Class C Ethernet Standard Optional
GPIB Optional Optional
Features
  • Voltage: 160 V
  • Power: 5 kW
  • Current: 31 A
  • Input Voltage: 208/230 V
  • Panel Options: S: Standard
  • Process Option: A: No option
  • R: RoHS is standard
  • Fast Load Transient Response: Protection from undesired voltage excursions
  • Low Ripple and Noise
  • Intuitive Touch Screen Display
  • Parallelable up to 150 kW
  • Sequencing: Freesystem controller&speedup test
  • Low audible noise: Temperature controlled variable speed fans
Applications
  • Burn-In
  • Compliance Testing
  • Materials Research
  • Process Control
  • Product Validation
  • Automotive Electronics
  • Rackmount ATE Systems
  • Battery Charging
Technical Resources
AMETEK Programmable Power - Sorensen SGX 5kW DC Power Supply, 160V, 31A, Input Voltage 208/230 Accessories