Ametek Programmable Power MiBeam MIB-0600-37-0150-AA Bidirectional DC Power Supply 600V, 150A, 37kW
AMETEK Programmable Power - Sorensen MiBeam, 37kW Bidirectional DC Power Supply, 600V, 150A
Order # MIB-0600-37-0150-AA
Mfg # MIB-0600-37-0150-AA
call-regular 800-828-1470
Loading...
Loading...
  • Overview
  • Technical Resources
Order # MIB-0600-37-0150-AA | Mfg # MIB-0600-37-0150-AA
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
The Sorensen Modular Intelligent-Bidirectional Energy AMplified (Mi-BEAM) Series is the newest addition to the AMETEK Programmable Power portfolio of high-power testing solutions. The new Mi-BEAM Series features full DC source and sink capabilities with power levels from 12.5kW up to 37.5kW. The Mi-BEAM Series is fully scalable up to 1.2MW with parallel systems. The available voltage ranges of 600VDC and 2,000VDC in a 4U rack height chassis provide full power with up to 150A per channel.
Control via Front Panel Touchscreen and Digital or Analog Control Interfaces
Key Features
  • Voltage: 600 V
  • Power: 37 kW
  • Current: 150 A
  • Highest power density up to 37 kW in 4U rack height (9.25 kW/U)
  • Universal 3-Phase AC Input accepts 180 VAC to 528 VAC
  • Longest manufacturer-based reliability guarantee: 5-year warranty
  • Parallel system power up to 1.2 MW
  • Output voltage up to 2,000 V
  • Bidirectional output current up to +/-150 A, up to +/-4,800 A in parallel
  • True extended wide-range autoranging output
  • Regenerative to 95%